Onursal Başkanımız

YUSUF ÖZER

                18 Haziran 1934 tarihinde Afyonkarahisar’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Afyonkarahisar’da tamamlamış ve genç yaşta çalışma hayatının içine girmiştir.

                Afyonkarahisar ve Türkiye iş dünyasının ‘’YUSUF AĞA‘’ olarak tanıdığı Yusuf Özer Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayisinin gelişimine önderlik eden ve il ekonomisine önemli katkılar sağlayan sanayicilerinin başında gelmektedir.

                Profesyonel çalışma hayatına Eskişehir’de, aile işletmesi olarak 1950 yılında faaliyete geçen  lastik ayakkabı tesisinin genel  müdürü olarak başladı.

                1978 yılından itibaren çeşitli sektörlerde büyüme sürecine giren Özerler Ailesi Grup Şirketlerinin başında 63 yıl Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam etti.

                Özerler Holding A.Ş markasının mimarı olan Yusuf Özer ülkemizin dışa bağımlı olan sanayi dallarında yaptığı yatırımlar ile dikkati çekmiştir. 1973’de Fastaş Ayakkabı Fabrikası ile Fransızlarla Afyonkarahisar’da ilk yabancı yatırıma adını vermiştir.

                63 yıldır Derby markası ile Afyonkarahisar’da üretilen lastik ayakkabı ve çizme fabrikasının gelişimini sağlayıp, 1976 yılında Özerband A.Ş’ de gerçekleştirdiği lastik konveyör band üretimi ile yurt dışı ithalatını önleyerek ülkemize önemli bir döviz kazancı sağlamıştır.

                2005 yılında Kosova Özelleştirme İdaresi’nden satın alınan Newko Balkan L.L.C. tesislerindeki konveyör band, V kayışı ve kord bezi üreten 500 çalışanı ile Anadolu’dan Avrupa’ya açılan bir köprü ile ihracatına buradan da devam etmektedir.

                Afyonkarahisar’ın sosyal gelişimine önem veren Yusuf Özer; Afyonkarahisar’da bir adet, Sincanlı Serban Köyü’nde iki adet ilköğretim okulunun yapımına öncülük etmiştir. 1000 kişilik Özerler Camii 1999 yılında Afyonkarahisar’da topluma hizmet vermeye başlamıştır.

                Türk Jandarma Vakfı, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı, TOBB Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulunmuştur.

                Afyonkarahisar’ın siyasi, sosyal, ticari ve sanayi alanlarında sürekli hizmetlerinin karşılığında; TBMM tarafından ‘’TBMM Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı’’  ile ödüllendirilmiştir.

                Evli ve üç çocuk babasıdır. 7 Eylül 2014‘de vefat etmiştir.

ONURSAL BAŞKANIMIZ SAYIN YUSUF ÖZER’İN HAYATI